Strona Główna > Artykuły > Jak Wykonac Makijaz Fotograficzny

2014-06-22 19:11:06

Jak wykonać makijaż fotograficzny

Aleksandra Trzepizur

Do wykonania makijażu fotograficznego stosuje się odpowiednie kosmetyki, które nie nadają się do codziennego użytku ze względu na to, że za bardzo obciążają skórę. Zaletą tych preparatów zwanych kamuflażem pigmentacyjnym jest fakt, że w odpowiedni sposób skupiają lub rozpraszają światło lampy fotograficznej. Nie zawierają filtrów UV mają gęstą konsystencję i są ciężkie w nakładaniu. Profesjonalny wizażysta w odpowiedni sposób nakłada różne warstwy produktów kamuflujących i modeluje kształt twarzy, a na koniec używa specjalnego pudru matującego "fixera" czyli utrwalacza makijażu, który utrwala go w taki sposób, aby czynniki zewnętrzne (np. wiatr, słońce) nie mogły go zniszczyć.

Przy makijażu fotograficznym sprawdzą się mocno kryjące podkłady i korektory - najlepiej sięgać po profesjonalne produkty które mają dużą siłę krycia. Polecam kosmetyki marki Kryolan. W swojej ofercie mają szeroką gamę kolorów kamuflaży. Firma uznawana jest za wiodącą w świecie w dziedzinie produkcji środków charakteryzatorskich, kosmetyków kolorowych i pielęgnacyjnych. Kosmetyki te stosowane są głównie w charakteryzacji, ale firma posiada również serię lżejszych, przeznaczonych dla makijaży dziennych. Warte uwagi są również kosmetyki marki Revlon (tanie i dostępne w sklepach sieciowych jak i na stronach internetowych) oraz Coverderm (kosmetyki z górnej półki).

Podstawowe różnice w makijażu fotograficznym a wieczorowym to użycie kamuflaży. W makijażu wieczorowym konturuje się twarz, ale bazuje się na podkładach w różnych odcieniach i korektorach. Mowa tu o podkładach płynnych najbardziej popularnych. Natomiast kamuflaże "paint-stick" odznaczają się największą siła krycia, ciężką "toporną" konsystencją. Doskonale kryją, jednak bardzo wchodzą w zagłębienia skóry, podkreślając jej fakturę, przez co aplikacja musi być ostrożna i precyzyjna. Makijaż fotograficzny kompletnie nie nadaje się na dzień czy nawet wieczór. Konturowanie twarzy przy użyciu kamuflaży w świetle dziennym wychodzi "komicznie".  Makijaż do sesji z reguły musi być bardziej intensywny niż w rzeczywistości, gdyż obiektyw aparatu pochłania kolory, często zabiera ich intensywność. 

Przed przystąpieniem do robienia makijażu warto wykonać peeling, aby usunąć z powierzchni obumarłe komórki i wygładzić fakturę skóry. Zabiegi kosmetyczne wykonuje się kilka dni przed sesją zdjęciową nigdy tego samego dnia, gdyż skóra może różnie zareagować, a w efekcie końcowym zamiast poprawić jej wygląd może się zaczerwienień lub nabawić wykwitów skórnych. Następnie konieczne jest zastosowanie kremu silnie nawilżającego, gdyż kosmetyki silnie kryjące mogą sprzyjać odwodnieniu naszej skóry. Po odczekaniu około 20 minut można przystąpić do wykonania makijażu.

Jeśli sesja nie narzuca tematu z użyciem kosmetyków z wyraźnymi drobinkami, starajmy się unikać połysku i brokatu. W typowym makijażu fotograficznym znacznie lepiej sprawdzą się produkty matowe bądź satynowe, ewentualnie gładka perła. Bardzo ważne jest dokładne rozcieranie granic i przejść kolorystycznych. Podkreślamy dokładnie kontur warg, ich rysunek musi być perfekcyjny. Szminka nie może wyróżniać się kolorystycznie od konturówki czy wylewać poza granice ust. Przed wykonaniem makijażu fotograficznego należy ustalić w jakim świetle będzie fotografowany. Jego kolorystyka i sposób wykonania musi idealnie pasować do oświetlenia i wizji zleceniodawcy.

Przy makijażu do zdjęć czarno-białych powinniśmy skupić się bardziej  na precyzji w liniach i konturach niż na grze kolorów. Warto pamiętać, że kontrasty między kolorami zostaną jeszcze bardziej wzmocnione. Zazwyczaj lepiej zastosować płynne przejścia między kolorami oraz łagodne wykończenia nałożonych kolorów niż ostre krawędzie i duże kontrasty. Warto podkreślić linię kości policzkowych, co pozwoli na nadanie twarzy smukłego, trójwymiarowego wyglądu.

Światło w makijażu fotograficznym pełni bardzo istotną funkcję i w zależności od oświetlenia dobieramy kolor podkładu oraz cieni. Światło zimne pozwala na uwypuklenie wszelkich kolorów z domieszką tonów zimnych: błękitów, niebieskości, różów, fioletów, turkusów, zimnych bieli. Dlatego, jeśli na sesji używane jest oświetlenie zimne, nie należy wykonywać makijażu w tonacjach ciepłych: złocistościach, pomarańczach, brązach, gdyż ulegną one zdecydowanemu zszarzeniu. Twarz będzie mało wyrazista, nieharmonijna, a przez to mniej interesująca. Przy tym rodzaju światła wskazane są porcelanowe podkłady, cienie w kolorach zimnej bieli, szarym, srebrnym, niebieskim, lodowym, różowym, fioletowym, a także zimne rozświetlacze. Przy zimnym oświetleniu uważać trzeba na wszelkiego rodzaju sińce pod oczami, przebarwienia, popękane naczynka, ponieważ uwypuklają się jeszcze bardziej. Efekt zimnego oświetlenia uzyskuje się także w pochmurny, szary dzień, kiedy nie docierają do nas promienie słoneczne. Wtedy także lepiej zrezygnować z ciepłych, promienistych makijaży, gdyż nie oddamy ich uroku, a twarz będzie bez wyrazu.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

 modelka miesiąca maj 2013
Artykuły

Jak zostać fotomodelką? Poradniki dla początkujących

Jak zostać fotomodelką

Każdy z nas zaczynając przygodę z własnym hobby pragnie zdobywać mnóstwo informacji. Fascynuje się każdym tekstem, każdą fotografią przedstawiającą daną dziedzinę. Robi sobie listy, dotyczące rzeczy, jakie powinien przygotować, adresów pod jakie w późniejszym okresie mógłby się zgłosić.

Przeczytaj

Portfolia

Pokaż swoje umiejętności, porównaj się z innymi, oceń prace znajomych

Portfolio to internetowa wizytówka, dzięki której Ty i Twoje prace staniecie się rozpoznawalne.