Strona Główna > Artykuły > Polaroidy

2013-02-17 21:22:42

Polaroidy

Konrad Bielski

Jako początkujące fotomodelki możecie spotkać się z prośbą o podesłanie polaroidów. Ten krótki artykuł pozwoli zrozumieć czym są polaroidy, skąd się wzięły i dlaczego warto robić tego typu zdjęcia.

Nazwa "polaroid" pochodzi od amerykańskiej firmy fotograficznej Polaroid Corporation. Wśród wielu produktów firmy jednym z bardziej rewolucyjnych był aparat umożliwiający natychmiastowe wykonywanie odbitek.

Aparat polaroid

Aparaty Polaroid z funkcją natychmiastowych odbitek były przeważnie prostymi modelami nadającymi się do fotografii amatorskiej. Znalazły jednak swoje zastosowanie w fotografii studyjnej. W latach 80. ubiegłego wieku dominowała fotografia analogowa, która nie pozwalała na podgląd pracy w sposób znany ze współczesnych aparatów cyfrowych. W tamtych czasach wielu fotografów wspierało się prostymi polaroidami w celu uzyskania zdjęć poglądowych ustawionego w studio planu zdjęciowego. Koszt materiału światłoczułego wykorzystywanego w profesjonalnej fotografii był wysoki. Zanim więc powstało finalne zdjęcie robiło się próbną odbitkę przy użyciu sprzętu marki Polaroid.

Aparaty Polaroid były także wykorzystywane przez agencje modelek do wykonywania "na szybko" zdjęć modelek podczas castingów. Do takich zdjęć modelki stawały w naturalny sposób, bez makijażu i w stroju pozwalającym na ocenę sylwetki.

przykładowe polaroidy

Przykładowe polaroidy wykonane w domowych warunkach

W dzisiejszych czasach określenie "polaroidy" w branży fotomodelingu oznacza zdjęcia, które pozwalają ocenić wygląd modelki: jej twarz i figurę. Modelka powinna stać w naturalny sposób. Zdjęcia powinny przedstawiać całą sylwetkę z przodu, z boku i z tyłu oraz twarz z przodu i boku. Zdjęcia polaroid nie powinny być poddawane retuszowi cyfrowemu ani innym modyfikacjom. Oczywiście w dzisiejszych czasach będą to zdjęcia wykonane aparatem cyfrowym. Nie martwcie się więc, jeśli nie znacie nikogo kto posiada aparat marki Polaroid z funkcją natychmiastowych odbitek.

Skąd wziąć polaroidy?

Najprostszym rozwiązaniem będzie poproszenie o nie fotografa. W tym miejscu zaczynają się jednak schody, bo wiele z was nie może umówić się na sesję fotograficzną z fotografem bez polaroidów. W takim przypadku o polaroidy należy postarać się we własnym zakresie. Co nam będzie potrzebne?

  • Aparat cyfrowy. Nie musi to być profesjonalna lustrzanka. Może to być nawet telefon. Najnowsze modele robią zdjęcia wystarczającej jakości.
  • Jednolite tło. Musicie znaleźć kawałek pomalowanej na jasny kolor ściany. W żadnym wypadku nie róbcie zdjęć na tle meblościanek, telewizorów czy łazienek.
  • Oświetlenie. Zdjęcia wyjdą dobre, gdy będzie odpowiednio jasno. Unikajmy jednak ostrego słońca, które będzie powodować głębokie cienie. Światło wpadające przez duże okno w jasny dzień powinno być wystarczające.
  • Strój. Załóżcie ubranie przylegające do ciała w jednolitym kolorze.
  • Ostrość. Po zrobieniu zdjęć obejrzyjcie je na komputerze. Wybierzcie tylko takie, które wyszły ostro.

Zdjęcia typu polaroid powinny być stałym elementem każdego dobrego portfolio fotomodelki. Wielu fotografów zapyta was o tego typu zdjęcia. Część jednak pominie wasze profile i skupi się na tych dziewczynach, które posiadają przygotowane polaroidy. Pamiętajcie, że tego typu zdjęcia powinny być w miarę możliwości aktualne. Jeśli schudłaś, przytyłaś, ścięłaś lub przefarbowałaś włosy, zrobiłaś nowy tatuaż wykonaj nowe zdjęcia. Polaroidy to proste zdjęcia, które nie niosą ze sobą żadnej wartości artystycznej, ale bardzo mocno ułatwiają rozpoczęcie swojej przygody w świecie fotomodelingu.

miranda kerr polaroid

miranda kerr sesja fotograficzna

Miranda Kerr - na górze zdjęcie typu polaroid, na dole zdjęcie z sesji fotograficznej

Mam nadzeję, że ten krótki artykuł pomógł w zrozumieniu czym są polaroidy. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości piszcie do mnie na adres: konrad.bielski@foto-modeling.net lub zadawajcie pytania w komentarzach.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

 modelka miesiąca maj 2013
Artykuły

Jak zostać fotomodelką? Poradniki dla początkujących

Jak zostać fotomodelką

Każdy z nas zaczynając przygodę z własnym hobby pragnie zdobywać mnóstwo informacji. Fascynuje się każdym tekstem, każdą fotografią przedstawiającą daną dziedzinę. Robi sobie listy, dotyczące rzeczy, jakie powinien przygotować, adresów pod jakie w późniejszym okresie mógłby się zgłosić.

Przeczytaj

Portfolia

Pokaż swoje umiejętności, porównaj się z innymi, oceń prace znajomych

Portfolio to internetowa wizytówka, dzięki której Ty i Twoje prace staniecie się rozpoznawalne.